Son yılların en ‘acayip’ icadı!..


 • RSS
  Follow by Email
  Facebook
  Google+
  http://www.kirmiziadam.com/son-yillarin-en-acayip-icadi/">
  Twitter
 • 13 Mayıs 2014

  200411_660_320Bilimin son teknolojisi: “Ortasından kurşun bile geçse, açılan deliği kendi kendine tamir eden plastik!..”

  Chip’te yer alan habere göre Illinois Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yakın geleceğimizi kökünden değiştirebilecek bir buluşa imza attılar. Üzerindeki çizikleri, kırıkları kendi kendine tamir edebildiği gibi, kurşun boyutundaki delikleri bile zamanla onarıp kapatabilen bir plastik geliştiren bilim insanları bu buluşla büyük ilgi topladılar.

  Bu tür bir materyalin her türlü üründe kullanılması mümkün olabilecek ve otomobillerden telefonlara, ev eşyalarından spor aletlerine kadar pek çok ürünün, ilk günkü kadar yeni kalması mümkün olacak.

  Robert Redford’un 2013’de yayınlanan All Is Lost isimli sinema filminde de anlatıldığı gibi, özellikle denizlerdeki amatör yatçılar, deniz yüzeyindeki yabancı cisimler yüzünden sürekli batma tehlikesi ile karşılaşabiliyorlar. Ege veya Akdeniz bu konuda büyük tehlike arz etmese de özellikle Atlantik ve Pasifik kıyılarında yatçılar için hayati tehdit oluşturan çok sayıda yüzen cisimler bulunabiliyor ve bunlar yüksek hızla bir yata çarptığında gövdede delik açılabiliyor. Amatör yatçılar, bu delikleri kapamak için yatlarında silikon tıpalar gibi yardımcı malzemeler bulunduruyorlar ancak bu önlemler işe yaramayabiliyor. Yeni bulunan, delikleri onaran plastik malzeme sayesinde, yatçılar için hayati tehdit oluşturan bu deliklerin kolayca kapanması mümkün olacak.

  Uzay giysilerinde, uzay gemilerinde veya bilimsel ya da endüstriyel alanlarda da kullanılabilecek yeni materyal sayesinde, insanoğlunun pek çok zor görevi daha kolay yerine getirebilmesi bekleniyor. Ayrıca aynı prensibin başka materyallere uygulanması halinde, daha güçlü materyallerin de kendini yenilemesi mümkün olabillecek.

  Kaynak : sacitaslan.com

  [Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • RSS
   Follow by Email
   Facebook
   Google+
   http://www.kirmiziadam.com/son-yillarin-en-acayip-icadi/">
   Twitter

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  wpDiscuz