wall_street_journal_erdogan_turk_baharini_engelliyor_h154857_2b768

Wall Street Journal: Erdoğan Türk baharını engelliyor

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türk baharını engellediğini ve ‘İslamcı bir otoriter devlet’ kurabilmesi için darbe ‘sahnelendiğini’ öne sürdü.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türk baharını engellediğini ve ‘İslamcı bir otoriter devlet’ kurabilmesi için darbe ‘sahnelendiğini’ öne sürdü. Gazetenin önceki gün yayımlanan başyazı- sında referandumun Erdoğan’ın planladığı gibi gitmediği yorumu yapılırken, “İslamcı diktatör ezici bir destek bekledi ama zaferine leke sürecek usülsüzlükler arasında kıl payı kazandı. Sonuç, Türk toplumunun çok daha kutuplaştığını ve istikrarsızlığın artabileceğini ortaya koyuyor” ifadeleri kullanıldı.

ABD’YE TAVSİYEDE BULUNDU

Referandumda Erdoğan’ın İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin en büyük şehirlerinde kaybettiğini belirten WSJ, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ‘son dakikada’ mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararı aldığını da hatırlatarak, 2.5 milyon oyun geçerliliğine gölge düştüğüne dikkat çekti. Erdoğan’ın ‘Türk baharı’nı engellediğini savunan gazete, “Erdoğan cumhurbaşkanlığı koltuğunda çok daha fazla gücü elinde toplayacak. Referandum 63 yaşındaki cumhurbaşkanını 2029’a, belki de 2034’e kadar koltukta tutabilir” dedi. Referandumun sonucunun Türkiye’nin Batı’yla ilişkilerini karmaşıklaştıracağını ve ABD’nin Türkiye’yle çalış- maya devam etmesi gerektiği tavsiyesinde bulunan WSJ, yazıyı “Erdoğan, İslamcı bir otoriter devlet kurmak için demokrasi manivelasını kö- tüye kullanarak ülke içinde bir darbe sahneledi” sözleriyle bitirdi.

Kaynak : ulusalkanal

Hakkında Kırmızı Adam

Gözat

ferman_rubin_den_erdogan_savas_suclusu_h164888_ab6dc (1)

Ferman, Rubin’den! “Erdoğan savaş suçlusu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım Yıldırım ve Doğu Perinçek’in de aralarında yer aldığı isimlerin ‘darbeden’ yargılanması …